Студреспубліка як прототип нової повноцінної держави. Полтавський досвід

Text: Yaroslava Hryhorchuk | Піднесений гомін, серед якого чути англійську, німецьку, російську та суржик, приглушує український поп, що грає на фоні. До різноманіття звуків додаються гучні оплески. Двоє офіціантів намагають взяти у групи з більш ніж 20-ти учасників замовлення, тому випробовують знання іноземних мов. Атмосфера супроводжується домашньою гостинністю та теплими усмішками. Вже традиційно у молодіжному кафе “Meat Wood” почалася неформальна зустріч нашої групи зі Студреспублікою Полтави. Другий день нашого перебування у колисці української мови та батьківщині галушок добігав кінця.

Студреспубліка – загальноукраїнський проект, що об’єднує студентів та ініціативну молодь з різних регіонів України близько 20 років. Мета проекту полягає у політичній грі, яка моделює сучасні проблеми політичного характеру та шукає способи їх вирішення. Крім того, Студреспубліка – це регулярні зустрічі регіонального й всеукраїнського масштабу.

«Ми створюємо країну з власними законами, політикою, урядом та системою виборів». – Такими словами починає наше знайомство з організацією та її роботою Ігор – один з координаторів полтавського філіалу. Студреспубліка працює над створенням потужної демократичної країни. Звичайно така робота потребує зусиль і навичок, над якими трудяться студреспубліканці у своїй маленькій державі. Згодом вони планують розширити цю модель до всеукраїнського масштабу.

fotoIhor

«Ми не маємо влади в місті, тому що у нас немає власної партії. Політичні діячі чують наші пропозиції, але не дають можливості втілювати їх в життя. Це стало причиною створення реальної політичної гри, у ході якої ми створюємо власну партію та відстоюємо права рідного міста». – продовжує Ігор.

Серед основних проблем, які стають на заваді проекту, хлопець називає фінансування, точніше його відсутність. Поряд з Ігорем сидить Роман – підприємець нестудентського віку, який керує однією з компаній. У 2015 році Роман Широких балотувався до Полтавської міської ради від партії «Республіка». Він додає, що Студреспубліка має не лише політичну складову, але й слугує платформою випробовування власних ініціатив. Переводить погляд на колегу Анастасію та наголошує, що Настя заснувала літературний майданчик у Полтаві. Від дівчини дізнаємось назву ініціативи – Леся-фест.

Roman

Леся-фест – чотириденний літературний фестиваль (http://studrespublika.com/festival/lesyafest.php) української поезії, який об’єднав місцевих авторів. «Цікаво спостерігати, як у перший день фестивалю прийшло близько десятка людей, а останнього дня на сцені виступали п’ятдесят осіб. Це люди, які в перші дні слухали, а потім читали власну поезію зі сцени. Спочатку про подію знало невелике коло людей, але у ході програми добре спрацювала реклама, таким чином суттєво збільшивши аудиторію в останні дні».

Brydykhina

Кураторка фестивалю розповідає, що крім подібних подій, організовує час від часу літературні вечори молодих поетів. В планах дівчини створити велике об’єднання письменників Полтавщини. Подібні заходи відвідує більшість людей старшого віку, тому Анастасія намагається активніше залучати молодь до культурного життя міста. Далі Анастасія Бридихіна ділиться історією, як сама потрапила до Студреспубліки. «Одного разу, коли я була головою студентського управління, мені запропонували поїхати на проект. З того все почалося.» – продовжує дівчина. «Усім подобається Студреспубліка через так звану «тусовку», можливість гарно розважатись, познайомитись з однодумцями, а мене дуже зачепила власне політична гра. У грі потрібно відстоювати власну точку зору до кінця. Тобто коли твій проект розкритикували вщент, а ти не здаєшся і продовжуєш доводити який він класний».

 

Політична гра спрямована на розвиток організаційних навичок та критичного мислення учасників. Після того як кожна група отримала тему, на її вирішення відводиться певний час. Згодом виходить один з представників команди і захищає спільний проект перед комісією. Так пояснює нам правила гри Роман. На його думку до фіналу доходять не всі через втому і виснаження за чотири доби. Дехто з учасників змінює сферу і йде на мультифестивальний майданчик розважатись. «Політична гра підвладна не всім, а лише найстійкішим, хто серйозно налаштований на політичну кар’єру» – говорить хлопець.

Роман наголошує, що для республіканців дуже типова дружня підтримка, особливо за наявності проблем. Так цього року Полтавська команда допомагала нещодавно відродженій Студреспубліці у Харкові проводити цьогорічний з’їзд.

foto4

Ігор перебуває в організації близько 6 років. За цей час встиг заснувати власну програму студентських обмінів. «Під час проекту мене заряджає неймовірна енергія, яка штовхає до змін. В умовах буденної рутини ти звикаєш до цього стану і зовсім не готовий до чогось радикального. Під час Студреспубліки все інакше. Ти готовий діяти на шкоду вільному часу, приватному життю і навіть здоров’ю. Мабуть через цю енергію люди залишаються на проекті. Це складно пояснювати – потрібно відчути на собі. Подібного потужного і довготривалого заряду я не зустрічав ніде». – завершує Ігор Журбенко.

foto5

Темою цьогорічної Студреспубліки на районному етапі було «досягнення миру на Полтавщині». На регіональному етапі поставало питання: «Як досягти миру і прогресу в Україні?», а всеукраїнська Студреспубліка шукала відповідь на те, «як стати генератором миру і прогресу в світі». Раніше організація називалась Народна Демократична Ліга Молоді й була заснована з метою демократизації суспільства, після розпаду Радянського Союзу у 1998 році. Принаймні так стверджує наш оповідач Ігор. Цього року Студреспубліка відсвяткувала своє 20-річчя.

Усі фото надані організацією Студреспубліка

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s