Trochę po polsku

by Maciej Kaszczyk

Während des Aufenthaltes in Czernowitz unternahm unsere Gruppe einen Ausflug zu zwei Festungen im Umland: Kamjanez-Podilskyj und Chotyn. In den Jahrhunderten seit ihrer Erbauung in der frühen Neuzeit haben beide Burgen viele Herrscher und Schlachten erlebt. So haben osmanische, russische, moldauische und auch polnische Völker hier ihre Spuren hinterlassen. Maciej Kaszczyk schreibt im Folgenden über die wechselreiche Geschichte von Kamjanez-Podilskyj und Chotyn.

Pozdrowienia z nocnego pociągu kolei ukraińskich „Ukrzaliznycia“ na trasie Czerniowce-Lwów. Czas najwyższy się ujawnić: z Viadriną podróżuje jeden Polak i jest on również jedynym studentem płci męskiej podczas tej „egzotycznej“ wyprawy. Przedwczoraj mieliśmy okazję pozwiedzać miejsca nie do końca związane z tematyką seminarium. Mianowicie wybraliśmy się zamówionym „busikiem“ do Chocimia oraz Kamieńca Podolskiego. Plany te przyjąłem z dużym entuzjazmem ponieważ każdy Polak o tych dwóch miejscach uczy się na lekcjach historii w szkole.

Oba miejsca leżą na granicy historycznych krain; Bukowiny i Podola, podzielonych rzeką Dniestr. Na Dniestrze właśnie, w XVI wieku przebiegała na północnym brzegu granica ówczesnego królestwa polskiego i co z tym się wiąże religii rzymsko-katolickiej a na południowym imperium osmańskiego. Naszym pierwszym celem była twierdza w Chocimiu a trasę licząca około 50 km pokonaliśmy w mniej więcej godzinę. Wzniesiona przez Rusinów a rządzona większość czasu przez Mołdawian warownia robi duże wrażenie. Odrestaurowana niedawno, niewątpliwie stanowi miejsce warte odwiedzenia. Tutaj właśnie w 1621 oraz 1673 roku doszło do tzw. bitew pod Chocimiem gdzie zmierzyły się sprzymierzone wojska Litwinów oraz Królestwa Polskiego z Imperium Osmańskim. Po obiedzie w miejscowej knajpce nadszedł czas na Kamieniec Podolski tzw. bramę chrześcijaństwa.

20160920_121356_richtonehdr.jpg

Liczący obecnie ok 100 tys. mieszkańców, Kamieniec czyli „miasto na kamieniu“ otoczony jest rzeką Smotrycz (lewy dopływ Dniestru) tworząc dużą wyspę. Jedynym wejściem do niego była zbudowana ludzką ręką grobla łącząca je z okolicą. Przy moście wpadają do Smotryczy dwie rzeczki tworząc przylądek na którym postawiona została warownia broniąca wejścia do miasta. Zarówno Kamieniec jak i Chocim posiadały jak na tamte czasy niezwykle zaawansowany system przegród spiętrzających wodę. Na temat początków Kamieńca istnieją różne zdania: ze osada została założona przez Litwinów w XIV lub też tzw wersja Dako-Rzymska mówiąca o I w n.e jako mieście Daków (lud Rumuński). Czasy swojej świetności miasto przeżywało w latach ok 1430-1630 kiedy było stolicą województwa Podolskiego. I tak właśnie można się w tym miejscu poczuć. Gdyby nie przemierzające rynek samochody i współczesne reklamy można by było przeżyć istną retrospekcje i cofnąć się do XVI w.

20160920_155635_richtonehdr.jpg

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od nowego miasta czyli części rozbudowanej przez Sowietów z typową dla nich architekturą. Następnie udaliśmy się w stronę warowni przez stare miasto. Ukraińska pani przewodnik pozwoliła nam zrozumieć i poznać historię tego miejsca, które gdyby nie liczne wojny i polityka związku radzieckiego nadal pozostałoby miejscem wielonarodowym gdzie współżyje ze sobą wiele różnych nacji jak te które w złotym czasie je zamieszkiwały: Ukraińców, Polaków, Rumunów, Mołdawian, Ormian, Żydów i Niemców. Zagłębienie się w historie Tschernowitz Kamieńca oraz Chocimia pokazało nam, że w miejscu w którym się znajdujemy nie przebiega tylko granica państw ale również kultur, krain geograficznych i historycznych. Pozwala to lepiej zrozumieć temat euroregionów, którym zajmuje się unia Europejska jak i nasz uniwersytet.

20160920_175610_richtonehdr.jpg

Całodniowa wycieczka wyssała z nas całą energie jaką mieliśmy tego dnia dlatego wracając zmęczona grupa marzyła już tylko o atrakcjach, które przypadkowo oferował nasz hostel. Czas spróbować zasnąć przy stukotach tworzonych przez nasz pociąg przejeżdżający przez łączenia szyn.

20160920_155557_richtonehdr.jpg

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s